Japansk 2-taktsträff i Juni

tvataktstraff.jpg

Foto: Tony Henschel

MC-klubben SUZUKI 2-takt arrangerar en 2-taktsträff i Askersund den 6 – 8 juni, till vilken Yamaha RD-klubben och Kawasaki-klubbens trippelägare är inbjudna. Vi kommer att hålla till på Hargebadens camping cirka 10 km sydost om Askersund efter riksväg 50.
Fredagen den 6 juni blir tillresedag då de flesta är lediga eftersom det är nationaldagen. På kvällen gemensam grillning. Lördag 7 juni aktivitet på förmiddagen och vid lunchtid åker vi till vår klubbmedlem Roland Danielsson och besöker hans motorcykelmuseum MC-Logen i Fjugesta. På eftermiddagen utställning och röstning på deltagarnas motorcyklar och på kvällen gemensam middag.
Träffen avslutas med hemresa söndag förmiddag.

Du som vill delta i denna historiska 2-taktsträff kan anmäla dig hos Suzuki-klubbens ordförande Peter Nordkvist på 0250-37470.

2 Svar till “Japansk 2-taktsträff i Juni”


  1. 1 Henrik Jansson

    VILKEN KANONBILD !!! Underbar cykel,rätt årsmodell o allt.
    Vems är den..? Synd att man inte kunde vara med!

    Hälsningar Henrik J Åland

  2. 2 Peter Nordkvist

    Det är min GT 550K

Lämna en kommentar